  • MKS40.047UF+/-10%250V.
MKS40.047UF+/-10%250V.
advertisement
Manufacturer No:
MKS40.047UF+/-10%250V.
HK JDW NO:
864-MKS40.047UF+/-10%250V.
Package:
Datasheet:
Description:
47nF Film Capacitor 10% 250V-DC 160V-AC Polyester
Step5Bar-code shipping tag
MKS40.047UF+/-10%250V.
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MKS40.047UF+/-10%250V. .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6mm