  • MKP4G042206F00KSSD
MKP4G042206F00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKP4G042206F00KSSD
HK JDW NO:
864-MKP4G042206F00KSSD
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
MKP4G042206F00KSSD Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 400V.Electrical devices such as this have a lead spacing of 1.083 27.50mm.In addition to operating at -55°C~100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
MKP4G042206F00KSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V
MKP4G042206F00KSSD Applications
There are a lot of WIMA MKP4G042206F00KSSD applications of film capacitors.
  • RFI for automotive
  • Global positioning systems
  • Test and measuring equipment
  • Switch mode power supplies
  • VCO's
  • Coupling, decoupling
  • Blocking
  • Filtering
  • Mobile communications
  • Filters
Step5Bar-code shipping tag
MKP4G042206F00KSSD
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.591W 31.50mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    26mm
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm