  • MKP386M530125YT4
MKP386M530125YT4
advertisement
Manufacturer No:
MKP386M530125YT4
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MKP386M530125YT4
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
MKP386M530125YT4
Purchasing and Inquiry
MKP386M530125YT4 Overview
It has 4mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Electrical devices with 1.457 37.00mm lead spacing are used in this application.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.
MKP386M530125YT4 Features
4mOhm equivalent series resistance (ESR)
MKP386M530125YT4 Applications
There are a lot of Vishay BC Components MKP386M530125YT4 applications of film capacitors.
  • Switch-mode power supplies
  • Industrial and automotive inverters
  • Blocking
  • Bypassing
  • IGBT
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • VCO's
  • Snubbering
  • Audio/video equipment
  • Mobile communications
Step5Bar-code shipping tag
MKP386M530125YT4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP386M
  • Size / Dimension
    2.283Lx0.984W 58.00mmx25.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Snubber
  • Capacitance
    3μF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Depth
    25mm
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    37.0078mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4mOhm
  • Lead Spacing
    1.457 37.00mm
  • Voltage
    1.25kV
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height
    46mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm