  • MKP386M530125YT2
MKP386M530125YT2
advertisement
Manufacturer No:
MKP386M530125YT2
HK JDW NO:
886-MKP386M530125YT2
Datasheet:
MKP386M530125YT2
Description:
MKP386M 3μF Film Capacitor ±5% Rectangular Box Screw Terminals 1.25kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount, Screw
Step5Bar-code shipping tag
MKP386M530125YT2
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.283Lx0.984W 58.00mmx25.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    3μF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    21.209mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4mOhm
  • Lead Spacing
    0.835 21.20mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm