  • MKP386M518100JT6
MKP386M518100JT6
advertisement
Manufacturer No:
MKP386M518100JT6
HK JDW NO:
886-MKP386M518100JT6
Datasheet:
MKP386M518100JT6
Description:
MKP386M 1.8μF Film Capacitor ±5% Rectangular Box Screw Terminals 1kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MKP386M518100JT6
    Rectangular Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.732Lx0.866W 44.00mmx22.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Snubber
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    IEC60384-17
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    10.9982mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6.5mOhm
  • Lead Spacing
    0.433 11.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height Seated (Max)
    1.496 38.00mm
  • Length
    44mm
  • Width
    22mm