  • MKP386M515125JT1
MKP386M515125JT1
advertisement
Manufacturer No:
MKP386M515125JT1
HK JDW NO:
886-MKP386M515125JT1
Datasheet:
MKP386M515125JT1
Description:
MKP386M 1.5μF Film Capacitor ±5% Rectangular Box Screw Terminals 1.25kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MKP386M515125JT1
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.732Lx1.181W 44.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    Screw Terminals
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    10.2108mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhms
  • Lead Spacing
    0.402 10.20mm
  • Height Seated (Max)
    1.811 46.00mm
  • Length
    43.9928mm
  • Width
    29.9974mm