  • MKP385E3181AKIM2T0
MKP385E3181AKIM2T0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385E3181AKIM2T0
HK JDW NO:
886-MKP385E3181AKIM2T0
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
MKP385E 0.018μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1600V 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
MKP385E3181AKIM2T0
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MKP385E
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Temperature
  • Applications
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    1600V 1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    146mOhms
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.713 18.10mm