  • MKP385624040JYI5T0
MKP385624040JYI5T0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385624040JYI5T0
HK JDW NO:
886-MKP385624040JYI5T0
Description:
MKP385 24μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP385624040JYI5T0
    15 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKP385
  • Size / Dimension
    2.264Lx1.378W 57.50mmx35.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    24μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    52.5018mm
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm
  • Length
    57.5056mm
  • Width
    35.0012mm