  • MKP385616016JPP2T0
MKP385616016JPP2T0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385616016JPP2T0
HK JDW NO:
886-MKP385616016JPP2T0
Description:
MKP385 16μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 110V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP385616016JPP2T0
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Size / Dimension
    1.693Lx0.728W 43.00mmx18.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    16μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Voltage - Rated AC
    110V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.398 35.50mm
  • Length
    43.0022mm
  • Width
    18.4912mm