  • MKP385612025JPI2T0
MKP385612025JPI2T0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385612025JPI2T0
HK JDW NO:
886-MKP385612025JPI2T0
Description:
MKP385 12μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP385612025JPI2T0
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    12μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.280 32.50mm
  • Length
    41.5036mm
  • Width
    18.0086mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    1.634Lx0.709W 41.50mmx18.00mm