  • MKP385524040JKM2T0
MKP385524040JKM2T0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385524040JKM2T0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MKP385524040JKM2T0
Package:
Radial
Description:
MKP385 2.4μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP385524040JKM2T0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MKP385
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.709W 31.50mmx18.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    2.4μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.102 28.00mm
  • Length
    31.496mm
  • Width
    18.0086mm