  • MKP385516160JYI5T0
MKP385516160JYI5T0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385516160JYI5T0
HK JDW NO:
886-MKP385516160JYI5T0
Description:
MKP385 1.6μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP385516160JYI5T0
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.6μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    52.5018mm
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm