  • MKP385513040JIP2T0
MKP385513040JIP2T0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385513040JIP2T0
HK JDW NO:
886-MKP385513040JIP2T0
Description:
MKP385 1.3μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP385513040JIP2T0
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.472W 26.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.3μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    11.9888mm