  • MKP385327025JB02G0
MKP385327025JB02G0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385327025JB02G0
HK JDW NO:
886-MKP385327025JB02G0
Description:
MKP385 0.027μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP385327025JB02G0
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    3.5052mm