  • MKP385224200JC02Z0
MKP385224200JC02Z0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385224200JC02Z0
HK JDW NO:
886-MKP385224200JC02Z0
Description:
MKP385 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP385224200JC02Z0
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    2007
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2400pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    5.0038mm