  • MKP383518100JPI4T0
MKP383518100JPI4T0
advertisement
Manufacturer No:
MKP383518100JPI4T0
HK JDW NO:
886-MKP383518100JPI4T0
Package:
Radial - 4 Leads
Description:
MKP383 1.8μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP383518100JPI4T0
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP383
  • Size / Dimension
    1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm
  • Length
    42.0116mm
  • Width
    29.9974mm