  • MKP2J013301B00KSSD
MKP2J013301B00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKP2J013301B00KSSD
HK JDW NO:
864-MKP2J013301B00KSSD
Package:
Radial
Description:
WIMA MKP2J013301B00KSSD Film Capacitor, 3300 pF, 630 V, MKP2 Series,10%, Radial Leaded, PP (Polypropylene)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MKP2J013301B00KSSD
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.118W 7.20mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; High Frequency, Switching
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    3mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    7.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.295 7.50mm