  • MKP1848C63560JP2
MKP1848C63560JP2
advertisement
Manufacturer No:
MKP1848C63560JP2
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MKP1848C63560JP2
Package:
Radial
Datasheet:
MKP1848C63560JP2
Description:
MKP1848C 35μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 600V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1848C63560JP2
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP1848C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Low ESR; Low ESL; Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    35μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4mOhms
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm
  • Length
    42.0116mm
  • Width
    29.9974mm