  • MKP1848615094Y5
MKP1848615094Y5
advertisement
Manufacturer No:
MKP1848615094Y5
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MKP1848615094Y5
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
MKP1848615094Y5
Description:
MKP1848 15μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins 900V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1848615094Y5
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP1848
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    2.264Lx0.984W 57.50mmx25.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Low ESR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    900V
  • Lead Pitch
    52.5018mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhms
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Life (Hours)
    100000 hours
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm
  • Length
    57.5056mm
  • Width
    24.9936mm