  • MKP1839439634HQG
MKP1839439634HQG
advertisement
Manufacturer No:
MKP1839439634HQG
HK JDW NO:
886-MKP1839439634HQG
Package:
Axial
Datasheet:
MKP1839439634HQG
Description:
MKP1839 HQ 0.39μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1839439634HQG
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MKP1839 HQ
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.413Diax1.240L 10.50mmx31.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.39μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Diameter
    10.5mm
  • Length
    31.5mm