  • MKP1837410011W
MKP1837410011W
advertisement
Manufacturer No:
MKP1837410011W
HK JDW NO:
886-MKP1837410011W
Package:
Radial
Datasheet:
MKP1837410011W
Description:
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1837410011W
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP1837
  • Size / Dimension
    0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±1%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    100V
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    8.9916mm
  • Width
    7.493mm