  • MKP1837410011
MKP1837410011
advertisement
Manufacturer No:
MKP1837410011
HK JDW NO:
886-MKP1837410011
Package:
Radial
Datasheet:
MKP1837410011
Purchasing and Inquiry
MKP1837410011 Overview
Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.
MKP1837410011 Features
MKP1837410011 Applications
There are a lot of Vishay BC Components MKP1837410011 applications of film capacitors.
  • Filters
  • Matching networks
  • RF Modules
  • Satellite TV
  • Coupling, decoupling
  • Switch-mode power supplies
  • Blocking
  • Filtering
  • Audio/video equipment
  • Switch mode power supplies
Step5Bar-code shipping tag
MKP1837410011
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP1837
  • Size / Dimension
    0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±1%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    100V
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    8.9916mm
  • Width
    9mm