  • MIXG240W1200PZTEH
MIXG240W1200PZTEH
advertisement
Manufacturer No:
MIXG240W1200PZTEH
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MIXG240W1200PZTEH
Package:
E3
Datasheet:
Description:
IGBT MODULE - SIXPACK E3-PACK-PF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MIXG240W1200PZTEH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    E3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Power - Max
    938W
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    150μA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    312A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 200A
  • IGBT Type
    PT
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    10.6nF @ 25V