  • MIC37151-2.5BR
MIC37151-2.5BR
advertisement
Manufacturer No:
MIC37151-2.5BR
HK JDW NO:
699-MIC37151-2.5BR
Package:
SPak-5 (5 leads + Tab)
Datasheet:
MIC37151-2.5BR
Description:
Enable Fixed PMIC 5 SPak-5 (5 leads + Tab)
Quantity:
In Stock : 6702
Step5Bar-code shipping tag
MIC37151-2.5BR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    2.25V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 1.5A
  • Output Voltage1-Max
    2.55V
  • Output Voltage1-Min
    2.45V
  • Length
    9.395mm
  • Width
    8mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SPak-5 (5 leads + Tab)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C