  • MHQ1005P51NHTD25
MHQ1005P51NHTD25
advertisement
Manufacturer No:
MHQ1005P51NHTD25
HK JDW NO:
769-MHQ1005P51NHTD25
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
MHQ1005P51NHTD25
Step5Bar-code shipping tag
MHQ1005P51NHTD25
  • Package / Case
    0402 (1006 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic, Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
  • Tolerance
    ±3%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    190mA
  • Inductance
    51nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.8Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    1.3GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    22 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    22
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Rated Current-Max
    0.19A
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT 250 MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm