  • MHQ0402P2N6CT000
MHQ0402P2N6CT000
advertisement
Manufacturer No:
MHQ0402P2N6CT000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MHQ0402P2N6CT000
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
MHQ0402P2N6CT000
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MHQ0402P2N6CT000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Material - Core
    Ceramic, Non-Magnetic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MHQ-P
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.017Lx0.009W 0.44mmx0.24mm
  • Tolerance
    ±0.2nH
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    200mA
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    2.6nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • DC Resistance (DCR)
    400mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Q @ Freq
    10 @ 500MHz
  • Inductance Frequency - Test
    500MHz
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm