  • MDF7-25P-2.54DSA(37)
MDF7-25P-2.54DSA(37)
advertisement
Manufacturer No:
MDF7-25P-2.54DSA(37)
HK JDW NO:
355-MDF7-25P-2.54DSA(37)
Package:
Description:
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 25-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MDF7-25P-2.54DSA(37)
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    25
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    25
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    250V
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Number of Positions Loaded
    18
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Length - Mating
    0.394 10.00mm
  • Overall Contact Length
    0.612 15.54mm