  • MDF7-24S-2.54DSA(69)
MDF7-24S-2.54DSA(69)
advertisement
Manufacturer No:
MDF7-24S-2.54DSA(69)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-MDF7-24S-2.54DSA(69)
Package:
Description:
1 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Polyamide (PA), Nylon 24 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
MDF7-24S-2.54DSA(69)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MDF7
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Bottom Entry
  • Number of Positions
    24
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.197 5.00mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    18
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.4 inch
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.295 inch
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V