  • MDF6-4DP-3.5DS(05)
MDF6-4DP-3.5DS(05)
advertisement
Manufacturer No:
MDF6-4DP-3.5DS(05)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-MDF6-4DP-3.5DS(05)
Package:
Description:
MDF6 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin-Copper Polyamide (PA), Nylon 4-Position Board to Cable/Wire 0.445 11.30mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MDF6-4DP-3.5DS(05)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pitch - Mating
    0.138 3.50mm
  • Insulation Color
    White
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Row Spacing - Mating
    0.197 (5.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.138 3.50mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Length - Mating
    0.220 5.59mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.535 inch
  • Contact Gender
    Male
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.138 inch
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    22 AWG
  • PCB Contact Row Spacing
    5 mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    39.4μin 1.00μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MDF6
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    4
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    300V
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Contact Finish - Mating
    Tin-Copper
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Insulation Height
    0.445 11.30mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    7A