  • MCRH50V108M16X26-RH
MCRH50V108M16X26-RH
advertisement
Manufacturer No:
MCRH50V108M16X26-RH
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCRH50V108M16X26-RH
Package:
Aluminum
Description:
MCRH-RH 1mF Capacitor 20% 1080mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
MCRH50V108M16X26-RH
  • Package / Case
    Aluminum
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Series
    MCRH-RH
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    1080mA
  • Diameter
    16mm
  • Height
    26mm