  • MCR25JZHJ3R6
MCR25JZHJ3R6
advertisement
Manufacturer No:
MCR25JZHJ3R6
HK JDW NO:
687-MCR25JZHJ3R6
Datasheet:
MCR25JZHJ3R6
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 3.6Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 7194
Step5Bar-code shipping tag
MCR25JZHJ3R6
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Resistance
    3.6Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm