  • MCR18ERTJ270
MCR18ERTJ270
advertisement
Manufacturer No:
MCR18ERTJ270
HK JDW NO:
687-MCR18ERTJ270
Datasheet:
MCR18ERTJ270
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 27Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 10879
Step5Bar-code shipping tag
MCR18ERTJ270
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    27Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW