  • MCR10EZPF73R2
MCR10EZPF73R2
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZPF73R2
HK JDW NO:
687-MCR10EZPF73R2
Package:
0805
Datasheet:
MCR10EZPF73R2
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 73.2Ohm, 1%,
Quantity:
In Stock : 10672
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZPF73R2
  • Package / Case
    0805
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    73.2Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Case Code (Metric)
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C