  • MCR10EZHF1744
MCR10EZHF1744
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZHF1744
HK JDW NO:
687-MCR10EZHF1744
Datasheet:
MCR10EZHF1744
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.74MOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 16615
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZHF1744
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.74MOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm