  • MCR03FZHJ2R4
MCR03FZHJ2R4
advertisement
Manufacturer No:
MCR03FZHJ2R4
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-MCR03FZHJ2R4
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR03(J,500PPM) Series, Thick Film, 2.4Ohm, 5%,
Quantity:
In Stock : 16765
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCR03FZHJ2R4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    MCR03(J,500PPM)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Resistance
    2.4Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    50V
  • Size Code
    0603
  • Rated Temperature
    70°C