  • MCR03EZPFX6651
MCR03EZPFX6651
advertisement
Manufacturer No:
MCR03EZPFX6651
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-MCR03EZPFX6651
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MCR03EZPFX6651
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 6.65kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 17816
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCR03EZPFX6651
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCR
  • Published
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    6.65kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    100mW