  • MCR03EZPD7152
MCR03EZPD7152
advertisement
Manufacturer No:
MCR03EZPD7152
HK JDW NO:
687-MCR03EZPD7152
Package:
0603
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 71.5kOhm, 0.5%,
Quantity:
In Stock : 16628
Step5Bar-code shipping tag
MCR03EZPD7152
  • Package / Case
    0603
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    0.5%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    71.5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C