  • MCR03ERTJ161
MCR03ERTJ161
advertisement
Manufacturer No:
MCR03ERTJ161
HK JDW NO:
687-MCR03ERTJ161
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 160Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 2816
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MCR03ERTJ161
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    160Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm