  • MCR01MRTJ562
MCR01MRTJ562
advertisement
Manufacturer No:
MCR01MRTJ562
HK JDW NO:
687-MCR01MRTJ562
Datasheet:
MCR01MRTJ562
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 5.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 7091
Step5Bar-code shipping tag
MCR01MRTJ562
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    5.6kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    63mW