  • MCP4662T-104E/UN
MCP4662T-104E/UN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4662T-104E/UN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4662T-104E/UN
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4662T-104E/UN
Description:
10 Terminations2.7V 10 Pin MCP4662 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4662T-104E/UN Overview
A package containing 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files contains it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 257 taps that protect against overcurrent.Pentometer consists of 256 positions.It is designed 10 terminations.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.The digi devices shows pins 10.The mounting direction should be Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.Family MCP4662 includes pentometer.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.This potentiameter gets 10 pins on it.When using this digital variable resistor, Mute, Selectable Address can be found.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.The pentometer belong to the Digital Potentiometers family.
MCP4662T-104E/UN Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4662T-104E/UN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4662T-104E/UN Digital Potentiometers applications.
  • Speakers
  • Audio Volume control
  • Refrigerator
  • LEDs
  • Brightness of monitors
  • Programmable low pass filter
  • Household appliances
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Power meter
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
MCP4662T-104E/UN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4662
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm