  • MCP4641T-103E/ST
MCP4641T-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4641T-103E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4641T-103E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4641T-103E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4641 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4641T-103E/ST Overview
The package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).During overcurrent, this pentometer features 129 taps.The pentometer consists of 128 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 14.2 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.A 14 pin can be seen in the digi devices.Mount in the direction of Surface Mount.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.Pentometer is a member of MCP4641 family.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.This potentiameter gets 14 pins on it.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.
MCP4641T-103E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4641T-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4641T-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable computer
  • Power supply
  • Joysticks
  • Matching Linear Impedance
  • PC
  • Programmable power supplies
  • Low power system
  • Used as variable resistor
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
MCP4641T-103E/ST
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4641
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm