  • MCP4561T-103E/MF
MCP4561T-103E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4561T-103E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4561T-103E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4561T-103E/MF
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin MCP4561 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4561T-103E/MF Overview
It is contained in 8-VDFN Exposed Pad pacakge.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.A 257 tap protects this pentometer from overcurrents.The pentometer consists of 256 positions.This termination is designed for 8.The following programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.The digi devices shows the 8 pins.You should mount in the way of Surface Mount.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.Pentometer is a member of MCP4561 family.The Surface Mount mounts digital potentiometer.potentiameter with 8 pins.This digital variable resistor contains Mute, Selectable Address.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.If the supply current is operated in the range of 2.5μA or higher, it will provide its performance.By categorizing supplies as Single, we can classify them.
MCP4561T-103E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4561T-103E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4561T-103E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable low pass filter
  • Used as voltage divider
  • Calibration instrumentation
  • Programmable computer
  • Testing equipment
  • Household appliances
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Healthcare Products
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
MCP4561T-103E/MF
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    37.393021mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4561
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    880μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm