  • MCP4561-103E/MS
MCP4561-103E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4561-103E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4561-103E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4561-103E/MS
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin MCP4561 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Quantity:
In Stock : 3894
Purchasing and Inquiry
MCP4561-103E/MS Overview
A package containing 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files contains it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.257 taps protect this pentometer against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.It is designed 8 terminations.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.In the digi devices, there are 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.Family MCP4561 includes pentometer.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.8 pins are present on this potentiameter.This digital variable resistor can be used to find Mute, Selectable Address.At 5V, the potentiometer conducts.Contains 1 elements.
MCP4561-103E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4561-103E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4561-103E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Matching Linear Impedance
  • Power supply
  • Noise-free volume controller
  • Sensor auto referencing circuits
  • Automotive electronics
  • Brightness of monitors
  • Used as programmable gain amplifier
  • Calibration instrumentation
  • Used as variable resistor
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
MCP4561-103E/MS
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±20%
    Mute, Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4561
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm