  • MCP4551-104E/MS
MCP4551-104E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4551-104E/MS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4551-104E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4551-104E/MS
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4551 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4551-104E/MS Overview
A package containing 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files contains it.The storage of this pentometer begins at Volatile.The digital potentiometer embeds 1 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 257 taps.There are 256 positions in pentometer.It is designed 8 terminations.In the digi devices, 8 pins can be seen.The way to mount is Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.In the MCP4551 family, pentometer belongs.Surface Mount mounts digital potentiometer.8 pins are present on this potentiameter.This digital variable resistor contains the value Mute, Selectable Address.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.
MCP4551-104E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4551-104E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4551-104E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Adjust VCOM settings
  • Programmable I to V converter
  • Low power system
  • Bias adjustment circuits
  • Gas detection circuit
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Programmable low pass filter
  • Testing equipment
  • Sensor auto referencing circuits
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
MCP4551-104E/MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4551
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm