  • MCP4532T-104E/MF
MCP4532T-104E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4532T-104E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4532T-104E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4532T-104E/MF
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4532 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4532T-104E/MF Overview
This file is contained in a package of 8-VDFN Exposed Pad.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.129 taps protect this pentometer against overcurrent.There are 128 positions in pentometer.The terminations are set at 8.The digi devices has 8 pins.The way to mount is Surface Mount.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.MCP4532 family member.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.Digital potentiometer has 8 pins.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.A family of pentometer is Digital Potentiometers.
MCP4532T-104E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4532T-104E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4532T-104E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Refrigerator
  • Matching Linear Impedance
  • Stereo
  • Healthcare Products
  • Audio Volume control
  • Programmable low pass filter
  • Sensor auto referencing circuits
  • Medical equipment
  • Calibration instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
MCP4532T-104E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm