  • MCP4531T-502E/MF
MCP4531T-502E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4531T-502E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4531T-502E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4531T-502E/MF
Description:
8 Terminations 8 Pin MCP4531 Digital Potentiometers I2C 128 Positions
Step5Bar-code shipping tag
MCP4531T-502E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4531
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V