  • MCP4461-103E/ST
MCP4461-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4461-103E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4461-103E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4461-103E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4461 Digital PotentiometersWiperLock? Series I2C257 Positions
Quantity:
In Stock : 6154
Purchasing and Inquiry
MCP4461-103E/ST Overview
It is contained in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer embeds 4 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.This pentometer has 257 taps to protect against overcurrent.Positions are 257.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 20.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.The digi devices has 20 pins.The mounting direction should be Surface Mount.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4461.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.Digital potentiometer has 20 pins.This digital variable resistor contains the value Mute, Selectable Address.There is a voltage delivery capability of 3/5V.
MCP4461-103E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4461-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4461-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • LEDs
  • Analogue circuit
  • Contrast control of monitors
  • Bias adjustment circuits
  • Wheatstone bridges
  • Speakers
  • Automatic gain control
  • Power calibration
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
MCP4461-103E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    257
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4461
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Nominal Supply Current
    600μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Height
    1.05mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.5mm