  • MCP4341T-503E/ST
MCP4341T-503E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4341T-503E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4341T-503E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4341T-503E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4341 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4341T-503E/ST Overview
Package 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).This pentometer is protected from overcurrent by 129 taps.The pentometer consists of 129 positions.It is designed 20 terminations.You will find here 4 functions for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.The digi devices has 20 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.A flow limit of 50kOhm can be applied.The MCP4341 family includes pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.The potentiameter has a total of 20 pins.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.
MCP4341T-503E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4341T-503E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4341T-503E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Programmable computer
  • Adjusting the LCD Display
  • Household appliances
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Sensor trimming instrumentation
  • Programmable I to V converter
  • Stereo
  • Communication device
  • Programmable low pass filter
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4341T-503E/ST
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2009
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4341
  • Configuration
    Potentiometer
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    1.05mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.5mm