  • MCP4261-104E/SL
MCP4261-104E/SL
advertisement
Manufacturer No:
MCP4261-104E/SL
HK JDW NO:
536-MCP4261-104E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4261-104E/SL
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4261 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4261-104E/SL Overview
There is a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.Tube package provides access to it.A 257 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 256 positions in pentometer.It is designed 14 terminations.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.Performance is delivered by 5V power.14 pins can be seen in The digi devices.Mount in the direction of Surface Mount.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.It is possible to limit the flow with 100kOhm.Pentometer is a member of MCP4261 family.Mounted by Surface Mount.The potentiameter has a total of 14 pins.At 5V, the potentiometer conducts.
MCP4261-104E/SL Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4261-104E/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4261-104E/SL Digital Potentiometers applications.
  • Optic fiber network
  • Calibration instrumentation
  • Programmable low pass filter
  • Joysticks
  • Brightness of monitors
  • Programmable computer
  • Sensor auto referencing circuits
  • Healthcare Products
  • Adjusting the LCD Display
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
MCP4261-104E/SL
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4261
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm