  • MCP4251-103E/P
MCP4251-103E/P
advertisement
Manufacturer No:
MCP4251-103E/P
HK JDW NO:
536-MCP4251-103E/P
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MCP4251-103E/P
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4251 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4251-103E/P Overview
This file is contained in a package of 14-DIP (0.300, 7.62mm).This pentometer begins to be stored by Volatile.The digital analogic is secured using this package Tube.In this pentometer, there are 257 taps to prevent overcurrent.Pentometer consists of 256 positions.The terminations are set at 14.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 10000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.In the digi devices, there are 14 pins.Mounting in Through Hole is recommended.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.A member of the family MCP4251 pentometer belongs to.By Through Hole, digital potentiometer is mounted.Digital potentiometer has 14 pins.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.Contains 2 elements.
MCP4251-103E/P Features
Available in 14-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4251-103E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4251-103E/P Digital Potentiometers applications.
  • Household appliances
  • DC/DC conversion circuit
  • Contrast control of monitors
  • Automatic gain control
  • Used as variable resistor
  • Analogue circuit
  • Used as programmable gain amplifier
  • Calibration instrumentation
  • Automatic detection of equipment
  • Audio level control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4251-103E/P
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4251
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    3.3mm
  • Length
    19.05mm
  • Width
    6.35mm